Skip to main content

Moje portfolio

Upozornění: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení! Jde pouze o názornou ukázku, jak mám portfolio sestavené já, což vychází z mých vlastních preferencí a averzi k riziku.

Poslední aktualizace: 11.8.2020, více informací zde.

Aktualizováno: 29.5.2020

Ještě před tím, než se naplno rozjela koronavirová krize, vypadalo moje portfolio takto: 20 % hotovost, 30 % dluhopisy USA, 30 % střednědobý trading (AOS), 20 % dlouhodobé investice (buy & hold). S koronavirovou krizí a výprodeji na trzích se však leccos změnilo…

Tady je aktuální základní rozdělení. Jedná se o dlouhodobé pozice.

Hmmm, žádný velký překvápko…

V průběhu února, března a dubna 2020 jsem udělal následující úpravy: 80 % ETFka a akcie, 18,80 % 10leté vládní dluhopisy USA a 1,20 % hotovost. Pokusím se vysvětlit, proč zrovna tyto podíly.

Osobně mám rád, když jsou v portfoliu alespoň z části zastoupeny nějaké „bezpečnější“ vládní dluhopisy. Klasický poměr akcie vs bondy bývá 60/40, to je pro mě příliš konzervativní. Na druhou stranu poměr 100/0 (tedy žádné bondy) je zase moc agresivní, 80/20 je pro mě dobrým kompromisem, který vyhovuje mojí povaze.

Vládní dluhopisy preferuji ze dvou důvodů: 1) jsou velmi nízce korelované s akciemi, tudíž plní určitou funkci diverzifikace (raději používám termín de-risking), 2) když dojde k výprodejům na akciových trzích, nastává ideální doba pro rebalancování, tedy odprodeji dluhopisů a nákupu akcií za nižší ceny. Já jsem postupně rebalancoval z původního stavu 50/30/20 na 80/19/1 (akcie / dluhopisy / cash).

Skladba portfolia po sektorech

Následující tabulka zobrazuje rozložení portfolia do jednotlivých sektorů. Porovnání je s indexem S&P 500. Podíl akcie BRK.B není do přehledu rozpočítán.

Dost výrazně mám portfolio koncentrované ve společnostech ze sektoru zdravotnictví (třetina v jednom sektoru je maximum, co jsem schopný akceptovat). To je celkem slušná náhoda, protože zrovna tomuto sektoru se v rámci korona krize daří. Oproti indexu S&P 500 mám ještě přesah u energií a utilit. Trošku mě mrzí, že nemám vyšší důraz na technologie, ale to už se nedá nic dělat. V čase se budou podíly určitě měnit.

Skladba portfolia po jednotlivých titulech

Koláčový graf níže znázorňuje složení portfolia podle jednotlivých titulů, tedy tu část, která obsahuje pouze ETFka a akcie (80 %).

Pokusím se vysvětlit, proč jsem zvolil zrovna takové tituly…

XLV (18,89 %): Jedná se o ETFko zahrnující společnosti ze sektoru zdravotnictví. Tento sektor mám rád z jednoho jediného důvodu. Jde o necyklické akcie, které reagují na recese „vlažněji“ než např. klasický index S&P 500. Společnosti obsažené v XLV vyrábějí zboží nezbytné, takže ať je krize nebo není, léky, zdravotnické zařízení a materiál budou potřeba vždy. To, že vypukla pandemie, těmto společnostem nahrává a jsou to jedni z vítězů korona krize. Tohle ETFko držím už nějakou dobu, ve výprodejích jsem nepřikupoval.

BRK.B (4,59 %): Společnost Berkshire Hathaway legendárního investora Warrena Buffetta mám rád. Je to jediná samostatná akcie, kterou ve svém portfoliu držím. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o holding zastřešující veliké množství různých firem, beru i tuto akcii spíš jako index. Ve výprodejích jsem něco přikupoval.

XLE + XOP (3,08 %): Obě ETFka zahrnují akcie těžařů, zpracovatelů a producentů ropy. Velmi zřídka se nechám nalákat na investiční tipy „expertů“ a nízké valuace, jako jsem to udělal v tomto případě. Naštěstí nejsem žádný střelec a v portfoliu mají poměrně malý podíl. Oba tituly jsem nakupoval v průběhu prosince 2019, takže jsem si hezky prošel celým ropným kolapsem. Ve výprodejích jsem nepřikupoval a už se těším, až se obou tickerů zbavím. Tuhle pozici beru zpětně jako chybu, ale všichni jsme jenom lidi…

CSPX.L + SPY (46,93 %): Klasiku, tedy index S&P 500, chci mít v portfoliu zastoupenou z největší části. Tenhle index je s námi od roku 1957. Za celou jeho dobu si prošel neuvěřitelným vývojem, ať už z hlediska zhodnocení, tak také z hlediska drawdownů. Je solidně diverzifikovaný napříč sektory (500 největších společností v USA) s podíly jednotlivých společností podle jejich market capu. V korona-krizových výprodejích jsem tyhle dvě ETFs nakupoval nejvíce.

SPMV.L (26,50 %): Tohle ETFko zahrnuje US společnosti, které mají nízkou volatilitu (tzv. minimum volatility). Vzhledem k velikosti svého účtu preferuji nižší volatilitu, ale za předpokladu rozumného zhodnocení. Původně jsem chtěl držet ticker USMV (americký ekvivalent), ale přes EU restrikce jsem jej nemohl nakupovat napřímo a na opcích byl obrovský spread. Je to náhoda, ale otevření této pozice jsem provedl jednorázově 20.3.2020, tedy v den před nejnižším lokálním low.

Doplnění: jak zajišťuji portfolio

Určitě si nyní kladete otázku, jestli nějak zajišťuji svoje portfolio proti výprodejům, které se čas od času na trzích stávají. Odpověď je ano i ne. Vysvětlím.

Nepracuji s klasickými zajišťovacími instrumenty typu nákupy PUT opcí nebo hedging skrze VX futures. Pokud jste schopní snést občasné drawdowny na svém účtu, tak vám jakékoliv zajišťování bude vždycky ubírat na výkonnosti. Mám poměrně nízkou averzi k riziku, takže to pro mě problém není (resp. zatím nebyl). Tohle si každý musí nastavit sám. Spíš než zajišťování dělám něco, čemu říkám de-risking portfolia.

V rámci de-riskingu postupuji takto:

  1. Nikdy neprovádím následující změny v propadech, to už je prostě pozdě! Vždy se snažím dělat úpravy v portfoliu ještě dlouho před tím, než se vůbec něco stane.
  2. Stále chci držet nějaký podíl „bezpečných“ vládních dluhopisů. Ten se u mého portfolia pohybuje od 20 % do 40 % dle vývoje na trzích. Pokud jsou trhy na základě mnou sledovaných ukazatelů nadhodnocené, potom bondy přikupuji. Pokud jsou naopak podhodnocené, tak dluhopisy odprodávám a nakupuji za ně akcie / ETFs (dělám tzv. rebalancing).
  3. Stejně jako v bodu 2, podobně rebalancuji rizikovější ETFka za více defenzivní (typicky XLV nebo XLP). Zde se kreativitě každého obchodníka otevírá prostor.
  4. Rebalancování u bodů 2 a 3 provádím postupně v čase, ne naráz!

Do korona krize jsem vstupoval s tím, že jsem měl poměrně hodně prostředků ve střednědobém obchodování pomocí AOS (30 %) a hotovosti (20 %). Jednotlivé AOSy se sami postupně vypínaly skrze různé filtry, takže jsem měl ve výprodejích něco kolem 50 % v cash. A protože už jsem chtěl delší dobu přesedlat z aktivnějšího tradingu na investování (důvody popíšu v nějakém dalším článku), využil jsem této situace a téměř všechny peníze alokoval do „rizikovějších“ aktiv na dlouhodobější držení.

Jak poplyne čas, bude se určitě měnit i skladba mého portfolia. Stránku budu průběžně updatovat a trackovat tak svůj vlastní vývoj.


Copy link
Powered by Social Snap