Skip to main content

UPDATE: úpravy portfolia a výkonnost YTD

Upozornění: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení! Jde pouze o názornou ukázku, jak mám portfolio sestavené já, což vychází z mých vlastních preferencí a averzi k riziku.

Na stránce Moje portfolio jsem sliboval, že budu průběžně nepravidelně aktualizovat složení svého portfolia. Dnes je k tomu ideální čas, protože jsem za poslední dva měsíce nějaké změny provedl, byť šlo spíše o kosmetické úpravy. Pojďme na to!

Změny oproti poslední aktualizaci:

 • Přibylo hotovosti – nějaké volné peníze jsem si na účet posílal, ale to bylo celkem zanedbatelné vzhledem k výši mého portfolia. Nejvýraznější efekt zvýšení hotovosti byl způsobený oslabením dolaru a naopak posílením koruny. Při korona krizi jsem měl asi 70 % v CZK a 30 % v USD (a dost jsem měnově trpěl v březnu a dubnu), jenže právě díky nedávnému výraznému oslabení dolaru se mně zvýšila (v dolarovém vyjádření) moje volná CZK hotovost (pozn.: postupně začínám pomalu nakupovat dolary a prodávat koruny). Tahle volná cash je ready k proinvestování, až na to bude vhodný okamžik.
 • Snížil se podíl státních bondů – to je dáno hlavně tím, že rostou ETFka a akcie rychleji než dluhopisy. Zde zatím k žádné akci nepřistupuji a nechávám podíl bondů vůči akciím žít vlastním životem. Dle mé zkušenosti je příliš časté rebalancování aktiv spíše ke škodě než k užitku.

Skladba portfolia po jednotlivých titulech

Koláčový graf níže znázorňuje složení portfolia podle jednotlivých titulů, tedy tu část, která obsahuje pouze ETFka a akcie (77,28 %).

Změny oproti poslední aktualizaci:

 • Největší změnou je lehký nárůst podílu BRK.B – poslední nákup indexu S&P 500 jsem provedl někdy v polovině května a od té doby jsem zatím nic nepřikupoval. Naopak se mně začala zdát hodně podhodnocená akcie společnosti Berkshire Hathaway, na což jsem upozorňoval v tomto článku. Toho jsem využil a přikupoval po částech (přesně jak to mám rád) v průběhu června a července. Uvidíme, ale myslím si, že Buffett ještě neřekl svoje poslední slovo. Navíc je tahle akcie hezky defenzivní v této nejisté době.
 • Ostatní podíly zůstaly de-facto beze změny a zatím s nimi nehodlám nic provádět.
 • Pokud nerozumíte volbě jednotlivých tickerů, zde je podrobnější popis.

A jak si vedu z pohledu YTD výkonnosti?

Pokud se budu srovnávat s indexem S&P 500 (SPY), tak si vedu celkem dobře. Částečně mně pomohlo oslabení dolaru, což jsem ale očekával (viz. článek). Jinak to, že mám v tomto roce lepší výkonnost než index, je čistě náhoda

YTD výkonnost včetně reinvestovaných a zdaněných dividend, období 1.1.2020 – 10.8.2020.

Jak se zatím (ne)daří vašemu portfoliu? Podělte se v diskuzi pod článkem!4 komentáře k “UPDATE: úpravy portfolia a výkonnost YTD”

 1. Píšeš u portfolia ….Pokud jsou trhy na základě mnou sledovaných ukazatelů nadhodnocené….
  Můžeš popsat co sleduješ a podle čeho vyhodnotíš, že trhy jsou nadhodnocené případně podhodnocené?

  1. Tajný indikátor nebo konkrétní pravidla pro tohle nemám. Sleduji několik macro ukazatelů ohledně zdraví ekonomiky a ještě poměřuji růst amerických širokých indexů vůči přílivu peněz do ekonomiky FEDem. Pokud je růst indexu (např. Russell 3000) rychlejší než růst rozvahy FEDu po nějakou dobu, potom lze hovořit o překoupeném trhu a naopak. Ale pozor, trh může být mou optikou překoupený klidně i několik let!

   Je to hodně o mém pocitu, a ten může být dost subjektivní a nepřesný. Proto jakékoliv úpravy portfolia provádím postupně v čase a téměř nikdy jednorázově. Tím se defacto vyhýbám časování trhu, resp. si cenu průměruji, ať už jde o nové nákupy nebo likvidace existujících pozic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Copy link
Powered by Social Snap