„Sell in May and go away!“ Tuhle otřepanou frázi snad slyšel alespoň jednou úplně každý, kdo má jenom trošku přehled o finančních trzích. Jedná se o sezónní anomálii popisující, že akcie mají tendenci mít horší výkonnost v období od začátku května po konec října (šestiměsíční období) ve srovnání s obdobím od začátku listopadu po konec dubna (také šest měsíců). Jinak řečeno, v zimním období by se akciím mělo dařit lépe, v letním období hůře, a tudíž by mohlo být výhodné toto letní období vynechat tak, že se všechny akcie prodají na konci dubna a na začátku listopadu se zase nakoupí. Je to tedy svým způsobem časování trhu. Díky tomu by obchodníci mohli překonat výkonnost indexu.
Protože mně dává smysl přistupovat k finančním trhům systematicky, rád si různé obchodní myšlenky raději sám otestuji na reálných datech (než abych jim slepě věřil a jenom je papouškoval), rozhodl jsem se podrobit testu i tento kalendářní efekt. Skutečně se tam skrývá potenciál překonání indexu za předpokladu poloviční expozici kapitálu (risk adjusted return), nebo je lepší strategie „nakup a drž“? Na to se teď podíváme, ale ještě před tím…
- Všechny datové řady jsou nominální, tedy nejsou očištěny o vliv inflace.
- Data nejsou upravena o dividendy (dividend adjusted). Dividendy přičítám k celkovému účtu v den jejich výplaty (ex-dividend day) a daním je sazbou 15 %.
- Poplatky za jeden obchod počítám jako $0,005 za 1 akcii, minimálně však $0,50 za otevření pozice. Za uzavření to stejné (odpovídá Interactive Brokers).
- Skluzy v plnění (tzv. slippage) nejsou započítány.
- Všechny backtesty budou provedeny v období od 29.10.1999 do 20.5.2020 (cca posledních dvacet let).
- Vstupní i výstupní ceny jsou za denní uzavírací ceny (close).
- Neobchoduje se na páku. Volné prostředky jsou využity ze 100 %.
1. Backtest bez reinvestování dividend
V prvním kroku se zaměřím na otestování základní myšlenky, tedy nákup akcií poslední obchodní den v říjnu a jejich následný prodej poslední obchodní den v dubnu. Přijaté dividendy zůstávají ležet na účtu a nereinvestují se.
Obchodovaný trh: SPY (index S&P 500)
Časový rámec: 29.10.1999 až 20.5.2020
Startovní kapitál: 100.000 USD
1.1 Buy & hold

1.2 Strategie „Sell in May and go away“

1.3. Porovnání výsledků

Paráda! Strategie „Sell in May and go away“ vydělala lehce víc než B&H, avšak při nižší expozici kapitálu. Kromě vyšších poplatků brokerovi jsou všechny ukazatele mnohem lepší: RAR 4,76 % vs 2,60 %, maximální drawdown -36,58 % vs 50,28 %… Super jdeme všechno prodat, protože backtest nám ukázal, že je rčení pravdivé. Nebo to náhodou není ještě celý příběh?
2. Backtest s reinvestováním dividend
Ve druhém kroku zkusíme obě strategie podrobit skutečnosti, že všechny přijaté dividendy budeme ten den reinvestovat zpátky do trhu. Aby to bylo fér, budu z přijatých dividend strhávat 15 %, což je něco, co automaticky dělá každý broker.
Obchodovaný trh: SPY (index S&P 500)
Časový rámec: 29.10.1999 až 20.5.2020
Startovní kapitál: 100.000 USD
2.1 Buy & hold

2.2 Strategie „Sell in May and go away“

2.3 Porovnání výsledků

Ups, výkonnost sezónní strategie proti B&H už začíná skřípat. Strategie udělala nižší roční zhodnocení a má vyšší poplatky brokerovi, ale všechny ostatní sledované parametry jsou pořád lepší. OK, stále mně to stojí za to, jdu hned všechno prodat!
Ne tak zbrkle! Nezapomněli jsme v backtestech náhodou na jednu velmi důležitou věc? Jistě, v rámci daňových zákonů se v ČR musí všechny zisky z investování zdanit sazbou 15 % (stejně jako u dividend), pokud je doba držení méně jak tři roky. A protože strategie „Sell in May and go away“ drží akcie přesně půl roku, musí se každý rok zisk zdanit. Pojďme na poslední krok…
3. Backtest s reinvestováním dividend a zdaněním zisků z investic
Poslední backtest. Ten bude reinvestovat přijaté dividendy jako v předchozím kroku, ale ještě k tomu bude docházet ke zdanění zisků z investic u strategie „Sell in May and go away„. Tato daň se při uzavření obchodu odečte z realizovaného zisku. Následující období bude zainvestováno opět 100 % volného kapitálu. U Buy & hold k žádnému zdanění zisků nedochází, protože strategie nikdy nic neprodá.
Obchodovaný trh: SPY (index S&P 500)
Časový rámec: 29.10.1999 až 20.5.2020
Startovní kapitál: 100.000 USD
3.1 Buy & hold
Stejná výkonnost jako u předchozího backtestu 2.1.
3.2 Strategie „Sell in May and go away“

3.3 Porovnání výsledků

Tady máte reálné výsledky. Sezónní strategie nabízí mnohem horší zhodnocení než B&H. Konkrétně bychom za posledních dvacet let byli chudší o 78.387,62 USD v případě obchodování strategie Sell in May and go away, a to už je výrazný rozdíl. Ano, z pohledu ukazatele risk adjusted return a maximálního drawdownu je strategie lepší, ale za cenu mnohem nižšího zhodnocení.
Závěr
Tenhle backtest mě nesmírně bavil. Sám jsem byl na výsledky zvědavý a v tomto případě se potvrdilo, že méně aktivity (myšleno strategií „nakup a drž“) vede často k lepším a robustnějším výsledkům. Další trable se mohou skrývat také v tom, že je výkonnost strategie „Sell in May…“ pouze dílem náhody a v budoucnosti se může pomyslný edge úplně vytratit, jako se to stalo se spoustou tržních tendencí a anomálií.
Problém většiny backtestů, zveřejněných na internetu, je ten, že v nich všichni zapomínají na dvě velmi důležité věci: 1) zdanění dividend, 2) zdanění zisků z realizovaných obchodů, pokud jsou držené méně než tři roky (pro českého investora). Síla složeného úročení neboli compoundingu se projevuje s delším časovým horizontem a jenom velmi malé detaily mohou výrazně měnit výsledky obchodovaných přístupů, v našem případě jsou těmi detaily myšleny daně.
Pokud pomineme fakt, že by strategie „Sell in May and go away“ přestala v budoucnu fungovat, a naopak si držela podobnou výkonnost jako v minulosti, potom by čtenář mohl namítnout, že je přece méně riziková (díky 50% expozici kapitálu) než B&H. Tady už si každý musí určit svoji toleranci k riziku a očekávání, ale ne nadarmo se říká:
Time in the market beats timing the market!
Stáhnout