Skip to main content

Jak obejít znemožnění obchodování amerických ETFek – 1. část

Z důvodu znemožnění obchodování všech amerických ETFek pro evropské investory, díky dementní regulaci ze strany EU, jsem od některých čtenářů v poslední době dostal podobný typ dotazu:

Je možné obchodovat americká ETFka jako běžný retailový investor žijící v EU?

Nebudu vás dlouho napínat… Ano, je to možné a máme dokonce několik způsobů, jak regulaci zcela legálně obejít. Abych nemusel odpovídat každému čtenáři individuálně, rozhodl jsem se, že na toto téma napíšu seriál.

Nejdříve ale trocha historie

Určitě jste dříve nebo později zaznamenali, že už delší dobu není možné obchodovat všechna americká ETFka v rámci retailových brokerských účtů. Je to způsobené regulací s názvem „PRIIPs KID“, která vstoupila v platnost začátkem roku 2018.

Cílem regulace PRIIPs je ochránit drobné investory tím, že by k obchodovanému produktu měli obdržet i tzv. „Klíčový Informační Dokument“ (KID). Jedná se o krátký text, který by měl investorům srozumitelně pomoci pochopit povahu a risk obchodovaného nástroje.

Nebudu se zde zabývat tím, jestli je to skutečně nutné nebo jde jenom o šikanu EU, případně politické boje. Srandovní je na tom ale to, že si všichni mysleli, že to Američani rychle napraví, aby Evropané mohli jejich produkty dále obchodovat, ale ti se na to po americku vykašlali. A vzhledem k tomu, že už toto omezení platí více jak dva roky, tak si ani nemyslím, že se v dohledné době něco změní.

A výsledek? Když chcete zobchodovat jakékoliv americké ETFko, zobrazí se vám následující hláška:

This product is unavailable to clients classified as retail clients. Note: Invidiual clients and entities that are not large institutions generally are classified as retail clients. There may be other products with similar economic characteristics that are available for you to trade.

Proč chtít obchodovat americká ETFka?

Pokud si nechcete hrát na stockpickera a vybírat akcie dle svých vlastních úvah, analýz a pocitů (moc to nedoporučuji, dost pravděpodobně budete mít v dlouhodobém horizontu horší výkonnost než trh), a zároveň chcete být exponovaní vůči US akciím, potom vám nezbude nic jiného, než nakupovat koše akcií – indexy. A právě americká ETFka jsou k tomuto účelu jak dělaná. Zde je pár dalších výhod:

 • přes 2000 různých titulů na výběr,
 • extra nízký bid/ask spread (od 1 do 3 centů u nejvíce obchodovaných titulů),
 • obrovské denní volume,
 • super nízké roční poplatky (TER) pohybující se od 0,03 do 0,20 %,
 • obrovská paleta skladby různých indexů podle:
  • třídy aktiv (akciové, komoditní, dluhopisové…),
  • sektorů (zdravotnictví, energetika, technologie…),
  • odvětví (aerolinky, polovodiče, logistika…),
  • regionu (USA, Evropa, Čína…).

Jak obejít (zcela legálně) regulaci EU

Vymyslel jsem několik způsobů, jak se s touto otravnou regulací vypořádat. V dnešním dílu vám představím první tři možnosti, v příštím dílu potom další čtyři tři, v posledním dílu finální tři způsoby pomocí opcí. Půjdu postupně od nejjednodušších postupů po složitější, ale nebojte, každý by to měl pochopit a zvládnout. Nejprve ale malé upozornění…

Upozornění: V žádném případě se nejedná o investiční nebo obchodní doporučení! Nejdříve si vše vyzkoušejte na demo účtu. Nenesu žádnou odpovědnost za chyby způsobené špatnými postupy, nedostatečným pochopením nebo neznalostí!

1. způsob – založení účtu u amerického brokera

Zde si nejsem 100% jistý, ale mám za to, že když si založíte účet u amerického brokera, výše uvedená regulace se vás nedotkne. Zde je ale trošku problém… Jakožto nerezidentovi USA vám s velkou pravděpodobností žádný z velkých brokerů chtít účet založit nebude. Napadá mě pouze jeden, kde by to mohlo jít – Tradestation (bez záruky potvrzeno, jde to). Sám u nich účet mám, ale pouze na obchodování futures, takže možnost nakupovat ETFka bohužel vyzkoušet nemohu, k tomu se musí založit separátní účet na akcie.

UPDATE 1: Pavel mně v diskuzi pod článkem dal tip na US brokera, který otevře účet i rezidentům EU. Jedná se o Tastyworks. Osobně s nimi žádnou zkušenost nemám. Neměl by u nich být problém obchodovat americká ETFka pro občany EU, navíc mají prý velmi nízké poplatky za obchodování a žádný požadavek na minimální zůstatek na účtu. Tohle může být rozumná alternativa.

UPDATE 2: Čtenář Dave mně potvrdil, že se skutečně lze přes amerického brokera Tradestation vyhnout EU regulaci a svévolně si US ETFka obchodovat.

Zajímavost: Pokud uvažujete pro tento účel o Interactive Brokers, tak na to můžete rychle zapomenout. Mateřská společnost sice americká je, ale vám, rezidentovi EU, bude automaticky založený účet u dceřiné společnosti Interactive Brokers (U.K.) Limited. Tudy cesta nevede.

2. způsob – změna MiFID kategorie

Tento proces jsem absolvoval u Interactive Brokers nedávno, takže bude postup níže uvedený právě pro tohoto brokera. Hádám ale, že u ostatních brokerů bude princip velmi podobný.

Brokeři své klienty dělí do dvou MiFID kategorií: retail nebo profesionál. Nebudu zabíhat do hloubky, retail má méně možností, co lze obchodovat, ale zase může mít lepší pseudo-pocit, že nad ním drží ochrannou ruku EU. Oproti tomu profesionál může obchodovat vše, ale s nižší pseudo-ochranou.

Všechny standardně registrované účty spadají automaticky do kategorie retail, o status profesionála si může každý požádat. Ale ne tak hrrr, u IB musíte splnit dva ze tří bodů, abyste mohli být překategorizováni:

 1. Za poslední čtyři čtvrtletí jste zobchodovali finanční instrumenty ve významném objemu (v průměru alespoň 10x za čtvrtletí). Přitom významným objemem se rozumí (musí být splněny všechny body):
  • za poslední čtyři čtvrtletí došlo k alespoň 40 obchodům,
  • během každého čtvrtletí došlo alespoň k jednomu obchodu,
  • celková nominální hodnota největších čtyřiceti obchodů za poslední čtyři čtvrtletí je vyšší než 200.000 EUR (nebo ekvivalent v cizí měně),
  • účet má čistou hodnotu aktiv (NAV) vyšší než 50.000 EUR (nebo ekvivalent).
 2. Máte portfolio finančních instrumentů (včetně hotovosti), které přesahuje 500.000 EUR (nebo ekvivalent v cizí měně).
 3. Pracujete nebo jste pracovali ve finančním sektoru po dobu nejméně jednoho roku v profesním postavení, které vyžaduje znalost produktů, s nimiž obchodujete.

Žádná sranda, že? Zde je můj názor k jednotlivým bodům:

ad 1) Tohle by nemusel být problém pro aktivnější obchodníky, kteří mají účet alespoň 50.000 EUR nebo ekvivalent. Pro méně aktivnější obchodníky nebo dlouhodobé investory to problém být může.

ad 2) Tento bod bude asi kritický pro většinu menších obchodníků. Podmínkou k získání statusu profesionál je účet o velikosti minimálně 500.000 EUR nebo ekvivalent v cizí měně.

ad 3) Tento bod nesplní nikdo, kdo nepracoval ve finančním sektoru.

Pokud váš obchodní účet splňuje alespoň dva ze tří požadavků, překategorizuje vás broker do 24 hodin z Retail na Professional (kdykoliv lze zažádat o změnu zpátky na Retail) a vy se tak můžete oddávat skvělému pocitu libovolného obchodování amerických ETFka bez omezení.

Pokud nesplňujete dva ze tří bodů výše, můžete přeskočit na další možnost.

Zajímavost: V rámci daňové optimalizace jsem měl dříve dva účty, jeden na FO, druhý na PO. Myslel jsem si, že tuto EU regulaci bude možné obejít tím, že budu obchodovat americká ETFka právě na podnikatelském účtu, který je už z podstaty věci brán jako „profesionál“. Ano, z hlediska poplatků za live data je brán jako profesionál, takže platíte mnohem více (řádově 150 USD měsíčně v základu), ale z pohledu MiFID dělení jste zase brán jako „retail“. Přitom aby podnikatelský účet broker překategorizoval na „Professional“, musíte splnit hodně přísné požadavky na vlastní kapitál.

Postup požádání o změnu MiFID kategorie u Interactive Brokers

1. krok: nalogujte se do portálu Interactive Brokers.

2. krok: v levém bočním menu klikněte na Settings -> Account Settings.

3. krok: v pravé oblasti nazvané „Configuration“ najděte položku „MiFID Client Category“ a klikněte na ozubené kolečko.

4. krok: klikněte na tlačítko „Request to change MiFID Category“ a postupujte dle dalších pokynů (klikni pro zvětšení).

3. způsob – přes futures kontrakty

Je mně jasné, že uvedené první dvě možnosti nebudou pro většinu drobných investorů asi moc nápomocné k tomu, aby se vypořádali s EU regulací, která znemožňuje obchodování amerických ETFek.

Co na to jít od lesa a nakupovat alespoň hlavní indexy přes futures kontrakty? Ty mohou rezidenti EU bez problémů obchodovat. Pokud nevíte nebo nemáte zkušenost s obchodováním futures, potom si nejdříve nastudujte základy na internetu.

Na hlavní americké akciové indexy existují tyto futures kontrakty:

 • S&P 500 – ES (burza Globex, hodnota ticku 12,50 USD, multiplikátor 50)
 • Nasdaq 100 – NQ (burza Globex, hodnota ticku 5 USD, multiplikátor 20)
 • Dow Jones – YM (burza CBOT, hodnota ticku 5 USD, multiplikátor 5)

Kromě výše uvedených futures existují ještě jejich bratříčci ve formě micro kontraktů, které jsou desetinové:

 • S&P 500 – MES (burza Globex, hodnota ticku 1,25 USD, multiplikátor 5)
 • Nasdaq 100 – MNQ (burza Globex, hodnota ticku 0,50 USD, multiplikátor 2)
 • Dow Jones – MYM (burza CBOT, hodnota ticku 0,50 USD, multiplikátor 0,5)

Pro srovnání: nákup jednoho futures kontraktu na S&P 500 (ES) bude mít při ceně 3354.00 nominální hodnotu 167.700 USD (3354 x 50), kdežto nákup micro kontraktu (MES) bude mít hodnotu desetinovou, tedy 16.770 USD (3354 x 5). S tím už se jakž takž dá pracovat, ale určitě netvrdím, že je to ideální.

Výhody

 • Obrovské volume jak na standardních kontraktech, tak také na micro,
 • nejnižší možný bid/ask spread,
 • téměř 100% korelace s ETFky na stejné indexy,
 • žádné komplikace při short-sellingu,
 • požadovaný margin od brokera je velmi nízký, aktuálně budete mít blokováno pouze 6,25 % nominální hodnoty (páka 1:16), u akcií je na klasickém marginovém účtu blokováno na akcie nebo ETFka 50 % nominální hodnoty (páka 1:2).

Nevýhody

 • Malý výběr mezi indexy,
 • nevyplácí dividendy,
 • nominální hodnota jednoho micro kontraktu se pohybuje přes 10.000 USD, což je stále příliš moc pro drobné investory,
 • na futures se nevztahuje daňová výhoda časového testu, takže realizovaný zisk budete muset VŽDY danit,
 • realizovanou ztrátu na futures nelze odečítat ze zisku na akciích a naopak,
 • nutnost rolování kontraktů a s tím spojené dodatečné poplatky.

Byť mohou být futures kontrakty alternativou k obchodování indexových ETFek, v případě dlouhodobého držení bych je určitě nedoporučoval, především z výše uvedených nevýhod. Pokud však obchodujete aktivněji a pozice držíte několik málo dnů až týdnů, mohou futures kontrakty na indexy představovat zajímavý nástroj, hlavně z hlediska nízkého blokovaného marginu.

Já jsem například shortoval v březnu krátkodobě index S&P 500 přes futures micro kontrakty jako spekulaci na další pokles. Pokud ale futures kontraktům nerozumíte (především zabudovanému multiplikátoru), doporučuji hrát si s těmito instrumenty pouze na demo účtu.

Závěr

Dnes jsem vám nastínil první tři možnosti, které může investor s domicilem v EU využít k tomu, aby mohl svobodně obchodovat americká ETFka, nebo alespoň jejich ekvivalenty. Je mně jasné, že jsou nastíněné možnosti spíše pro obchodníky s většími účty, ale neztrácejte naději…

V příštím dílu se podíváme na další čtyři možnosti, které budou více vhodné právě pro retailové obchodníky s menšími účty, takže… Stay tuned!22 komentářů k “Jak obejít znemožnění obchodování amerických ETFek – 1. část”

 1. Staci si zalozit ucet u Tastyworks. Je to ciste US broker, poplatky za obchodovani akcii i ETF jsou temer 0 a zalozeni je za par dni. (Obchodovani ETF overeno bez problemu) Zadny minimalni zustatek uctu. Vse je pouze v USD a us trhy.

  1. Kdokoli si může založit účet u (téměř) kterýhokoli US brokera, není v tom problém a pár jsem jich už za ty roky měl. Vliv na zmíněnou EU regulaci má země, kde má majitel účtu trvalý bydliště.

   1. Slovo „téměř“ sedí, brokerů bude několik, ale ne jakýkoliv. S druhou částí nesouhlasím. Pokud má na EU regulaci vliv země trvalého bydliště, potom by nebylo možné obchodovat ETFka pro Evropany nikde, ale jak je vidět, tak to lze.

    1. Podle mě je to někde na škále mezi několik a téměř kterýkoli 😉 Ohledně druhý části jsme se asi jenom nepochopili. Myslel jsem to tak, že i když si založíš účet u US brokera, tak pokud „sídlíš“ v zemi (např. v Česku), pro kterou emitent ETF nemá překlad KIDu (čili v češtině), tak ti broker ono ETF nedovolí obchodovat. Chtěl jsem tím říct, že je jedno, jestli je to US broker nebo sídlí jinde, jde o zemi majitele účtu.

     1. No hned mě napadají dva, kteří ti účet určitě neotevřou: TD Ameritrade (obrovský broker) a Robinhood. Forexové a CFD brokery neberu v potaz vůbec.

      Ohledně druhé části si pořád nerozumíme. Ty tvrdíš, že i když si založím já s domicilem v ČR účet u US brokera (třeba Tastyworks) a budu chtít otevřít ETF s tickerem SPY (nemá překlad KIDu), tak mně tento broker nedovolí ETFko obchodovat. To přece ale není pravda. Čtenář Pavel v této diskuzi psal, že má u Tastyworks účet a svévolně obchodovat jakékoliv ETFko může…

     2. Aha, tak možnost obchodovat zakázané US ETF u Tastyworks, a tím pádem nejspíš i u „kterýhokoli“ US brokera, je pro mě novinka, opravdu tak neplatí, co jsem psal a beru zpět. Díky za objasnění. Nicméně pak ale moc nechápu tu obecnou rozhořčenost z regulace, prakticky se to v klidu dá obejít, stačí založit účet v zámoří.

      1. LOL, slovo zakázané se mně fakt líbí. Představ si, že já na svém účtu u IB taky držím „zakázané“ ETFka, a to v nominální hodnotě vyšší jak 1 mio USD. Když něco nesmyslně regulují byrokrati z EU, ještě to neznamená, že je to nevýhodné nebo nebezpečné pro ostatní…

       Já obecnou rozhořčenost chápu. Většina lidí si nechce neustále zakládat nové účty u jiných brokerů, mají jednoho, se kterým jsou spokojení a nějaký byrokrat ze dne na den zakáže obchodování oblíbených instrumentů, aniž by věděl, proč to vůbec zakazuje, takže asi proto.

       1. Zakázaný ve smyslu nemožnost je obchodovat jako výsledek regulace, ne ve smyslu, že jsou nebezpečný. Ale ok, už končim.

  2. Ahoj, na ich webe som nenasiel informaciu, ci maju poplatky za neaktivitu a poplatky za data.
   Ako prosim riesis transfer penazi z CR do Tastyworks?

   Dakujem, Pista

  1. Ano, mám dva způsoby, jak si pomoct opcemi. Přitom ta druhá je vyloženě „made by FinancialHacker“ 😉

   Ještě jsou tam ale další dva způsoby, které opce nepoužívají…

 2. V závěru jsi použil slovo „svobodně“. Nevím, zda to byl promyšlený záměr. Přesně tam sedí. Až mě to děsí (tedy EU byrokrati mě děsí).
  Dík za tipy.

 3. Tohle jsem přesně řešil, když jsme zjistil, že mi IB neumožní přikoupit další VOO (Vanguard ETF kopírující SP500).
  Obešel jsem to otevřením účtu u TradeStation v US a můžu potvrdit, že na mě ty evropské regulace neuplatňují.

  Jinak další způsob, jak to obejít, pokud chcete jen investovat do pasivních indexů, je vybrat evropské ekvivalenty obchodované v eurech. Např. pro Vanguard / SP500 – ekvivalentem VOO je v evropě VUSA.

  1. Díky za potvrzení, že to lze. Updatuju to v článku.

   Ad evropské ekvivalenty: předbíháš 🙂 tohle bude jeden ze způsobů v dalším dílu…

  1. Díky za další update. Je to skutečně tak, vypadá to, že ČNB není takový šikanátor jako EU a dovoluje českým občanům obchodovat americká ETFka. To je pro mě teda novinka (palec nahoru pro ČNB)!

   U Fio a dalších českých brokerů vidím jeden veliký neduh – zbytečně vysoké poplatky za obchodování. U Fio to dělá u amerických akcií do 100 kusů 7,95 USD, nad 100 kusů 9,95 USD. Není to tak hrozné, jako třeba u XTB (min. 10 USD a více), ale stejně, u IB platím 0,35 USD za zobchodovaných 100 kusů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Copy link
Powered by Social Snap